بهشت اینجاست روستای حیرت
بهشت اینجاست روستای حیرت
 نام جاذبه   روستای حیرت  نام محلی 
نقطه شهری یا روستایی مرزن آباد
فصل مناسب  تابستان
زیرساختها آب ، برق ، تلفن
زمان مناسب 
موقعیت جغرافیایی
راه دسترسی  آسفالت
مقیاس  منطقه ای
نقشه http://tp4ir.persiangig.com/image/icon/google%20map.png     http://tp4ir.persiangig.com/image/icon/map-icon.png
آدرس مازندران، شهرستان نوشهر ،جاده کرج چالوس بعداز مرزن آباد، دوآب، دوراهی دلم، حیرت
   
  

نگاه:

حيرت نام روستاي بسيار زيبايي در منطقه كجور از توابع شهرستان نوشهر استان مازندران مي باشد .در این روستا گلهای زینتی و میوه های فصلی به وفور یافت می شود. تنوع جانوری در این منطقه بسیار زیاد است که شامل جانوران اهلی و غیر اهلی می شود. مردم این منطقه اغلب به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. دين مردم روستا اسلام و مذهبشان شيعه مي باشد.

معرفی جاذبه:
 
روستاي زيباي حيرت حدود 50 كيلو متري شهر بندري نوشهر واقع شده است . این روستا از شمال به روستاهاي گنديسكلا و لشكنار ،ازجنوب به روستاي دشت نظير ، از مشرق به روستاي عاليدره و از مغرب به روستاي كينس مشرف است.

روستاي حيرت داراي پنج بخش مي باشد كه عبارتند از : گته محله ، اكرشت ، قسبوني سر ، مسيح آباد و زاربن

گته محله : جنوب غربي روستاي حيرت را در بر مي گيرد و بافت قديمي روستا محسوب مي شود در اين بخش خانه هاي قديمي بدون سكنه زيادي را مي توان مشاهده كرد همچنين حمام قديمي از جنس ساروج و گنبدي شكل كه در حال از بين رفتن است در اين منطقه قرار دارد.

اكرشت : شمال غربي روستاي حيرت را در بر مي گيرد و تقريباً مسطح و داراي باغهاي فراواني مي باشد .

قسبوني سر :جنوب غربي روستاي حيرت را در بر مي گيرد و قبرستان قديمي و مسجد كه از قداست خاصي نزد اهالي منطقه كجور و روستاي هاي اطراف برخوردار است در اين بخش قرار دارند .

مسيح آباد : شمال شرقي روستاي حيرت را در برمي گيرد و ورودي روستاي حيرت در اين منطقه است و چشمه و باغهاي بسيار زيبايي را در اين بخش مي توان مشاهده كرد .

زاربن : شمال روستاي حيرت را در برگرفته است و بافت تازه روستا محسوب مي شود كه در حال توسعه مي باشد واكنون ساخت و ساز در اين بخش رونق خاصي دارد.

با توجه به اينكه مردم روستا در قديم به آباد كردن زمين اهميت خيلي زيادي مي دادند زمينهاي كشاورزي بسيار زيادي را آباد نموده اند مزارع و زمينهاي كشاورزي روستاي حيرت بسيار گسترده است و تا داخل روستا هاي اطراف نيز كشيده شده است .

شاليزارهاي بسيار زيباي روستاي حيرت در دو منطقه دلم در مجاورت روستاي كينس و خورشيد آباد در مجاورت روستاي دشت نظير قرار دارد ، رودخانه اي كه از ميان اين مزارع مي گذرد علاوه بر اين كه آب مورد نياز اين شاليزارها را تامين مي نمايد جلوه بسيار زيبايي به اين منطقه داده كه چشم هر بيننده اي را مجذوب خود خواهد كرد . برنجي كه توسط كشاورزان زحمتكش روستاي حيرت كشت مي شود يكي از مرغوبترين برنجها مي باشد و مشتريان بسيار زيادي در منطقه و حتي برخي ازشهرهاي استان تهران دارد .
   

آب و هوا :

روستاي حيرت دارای آب وهوایی معتدل و مر طوب می باشد. هوا در اکثر مواقع نظم فصلی ندارد و به همین علت نمی توان آن را به وضوح در یکی از گروه های فصلی قرار داد. زمستان های این منطقه بسیار سرد و با بارش برف همراه است و دارای تابستان هایی معتدل و مرطوب است. میزان بارندگی در این منطقه بسیار زیاد است و همین امر موجب تنوع پوشش گیاهی شده است. پوشش گیاهی مردم منطقه را به امر کشاورزی ، زراعت و باغداری واداشته است . به علت رطوبت كم و شرجي نبودن آب و هواي اين روستا هر ساله در كليه فصول سال شاهد حضور مهمانان بسيار گرانقدري از سراسر كشور در اين روستا هستيم .

کوهها و رودخانه ها :

علاوه بر کوه هایی کم و بیش مرتفع و رودخانه دلم كه در كنار این روستا وجود دارد.این منطقه دارای چشمه های آب گرم زيادي می باشد که هر ساله جمعیت زیادی را به خود جلب می کند.

رودخانه دلم رود كه يكي از شاخه هاي اصلي رود چالوس است از شاليزارهاي اين روستا عبور مي كند و جلوه اي بسيار زيبا به اين روستا بخشيده است .

كوه پرشن در جنوب غربي روستا پوشيده از جنگل انبوه مي باشد و غروب هاي بسيار دل انگيز و زيبايي دارد كه واقعاً وصف ناپذير است.

تپه پي قلا در اين تپه نمايي بسيار زيبا از روستاي هاي منطقه و حتي كلاردشت را مي توانيد به تماشا بنشينيد و از اين همه زيبايي هايي كه خداوند آفريده نهايت استفاده لازم را ببريد .

تپه گردنك مشرف بر روستا است و در بالاي تپه تمام زيبايي روستا را مي توانيد مشاهده كنيد .

   

منابع طبیعی :

استان مازندران به ویژه دامنه سلسله جبال البرز دارای درختان جنگلی و پوشش گیاهی انبوهی است. روستاي حيرت نیز به علت واقع شدن در این استان و قرارگیری آن در دامنه ها وارتفاعات دارای پوشش گیاهی غنی است . از طبیعت این منطقه جنگل های بی شمار و دشت هایی بی نظیر را می توان نام برد که جلوه آن نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

جنگل پرشن كه داراي پوشش گياهي بسيار عالي مي باشد كه الحمدالله تا كنون دست نخورده باقي مانده است .

رودخانه دلم رود كه يكي از دو شاخه اصلي رود چالوس مي باشد و به درياي مازندران مي ريزد قابل ماهيگيري است و انواع ماهيها بويژه قزل آلاي حيرت در آن يافت مي شود.

چشمه هاي آب گرم دلم معروف به لارو

چشمه هاي متعدد كچل ، كنسنو ، سر چشمه، دل دل چشمه ، كچيك چشمه، گته چشمه ، دروزن چشمه و چشمه هاي درلو دره و چشمه هاي متعدد ازرچال و ...

همچنین روستاي حيرت به علت داشتن گیاهان زینتی و دارویی آن را معرف خاص و عام کرده است كه در بخش گيا هان داروئي به چند نمونه و خاصيت هاي داروئي آن اشاره خواهيم كرد.

حیات وحش منطقه كجور و روستاي حيرت :

منطقه كجور و روستاي حيرت به علت داشتن آب و هوای معتدل و مرطوب و پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و دارا بودن دشت های مرتفع و علفزارها ، دارای جانوران متنوعی می باشد که بسیاری از آنها کمیاب یا حتی نایا ب در اکثر نقاط کشور و در بعضی موارد ، دنیا می باشد که به دلیل حمایت نکردن و گمنام ماندن بعضی از آنها متاسفانه در حال انقراض می باشند و یا منقرض شده اند.(مثل پلنگ)

فرهنگ عامه منطقه كجور و روستاي زيباي حيرت:

مردم منطقه كجور و روستاي حيرت سفید پوست در بعضی موارد بور و چشم آبی هستند . عموما با هوش و با استعداد و مردم زحمتکش و مهربان و دلسوز و میهمانواز هستند . چندان به فکر مال دنیا نیستند و عموما قانع و کمتر بلند پروازی می کنند . اگر محبتی در حق شان شود محال است آن را بی پاسخ بگذارند.

این مردم برای حفظ آبروی شان بسیار اهمیت قائلند .مردم روستا برای حق نان ونمک احترام قائلند و احترام خاصي براي افراد مسن و بزرگتر از خود قائلند .در این روستا به علت بافت عمیق خانوادگی زنان از مردان رو نمی گیرند تمام عقد ها در اینجا عقد دائم است. و ازدواج بين جوانان اين روستا بسيارمتداول است . عروسي معمولاً در دو روز برگزار مي گردد و تمامي اهالي روستا دعوت مي شوند و از آداب و رسوم سنتي در اكثر عروسي هااستفاده مي شود .

زنان بیشتر از مردان برای تامین هزینه زندگی و خانواده تلاش می کنند . اکثر زنان قبل از شروع کار روزانه نان گرم و تازه اي را براي خانواده مي پزند.سپس بجز خانه داری در گله داری و کشاورزی دوش به دوش مرد خانه خود کار می کنند .

آسیا کردن گندم ، سفید کردن خانه ، شکستن هیزم برای تنور ، دوشیدن گاو ، جالیز کاری ، کاشتن سبزی ، ازجمله وظایف زن در چني قبل محسوب می شد . اگر چه مراسم و آیین های سنتی روستا و منطقه روبه انقراض است اما همچنان مي توان بعضي از آيينهاي سنتي را در گوشه و كنار روستا مشاهده كرد.

 

گویش محلی :

لهجه مردم روستاي حيرت اکثرا مازندراني و عده اي هم كه از روستا مهاجرت كرده اند فارسي است و لهجه خاصي را نمي توان به عنوان لهجه مردم روستاي حيرت نام برد .

آداب و سنن :

یکی از مسائلی که وضع یک منطقه را مشخص می کند دانستن آداب و سنن آن منطقه است که موضوعات زیر از اهم آنها بشمار می آید :

تولد : وقتی کودکی متولد می شود موارد ذیل انجام می گیرد:

- شستشو و غسل نوزاد

- زدن ناف نوزاد - خواندن اذان و اقامه در گوشهای راست و چپ نوزاد

- قنداق کردن

- قبل از این که کودک به دو روز برسد اسم برایش انتخاب می کنند

- اغلب نام گذاری به عهده پدربزرگ و مادر بزرگ بوده اما در حال حاضر بيشتر پدر ومادر كودك نام كودك خود را انتخاب مي كنند.

- ایام و اعیاد نقش زیادی در نام گذاری دارند .

- شش روز بعد از تولد شب ششم (یا همان پنج و یک)را جشن می گیرند

- روز هفتم اسخاره می گیرند و نوزاد رو به گهواره می بندند

- ده روز بعد از تولد نوزاد را به حمام می بردند و به حمامی سور می دهند

- پس از چهل روز مادر و کودک را باهم به حمام می بردند که به اصتلاح آب چله می گویند.

الف: خوراکیهای محلّی 

آش رشته

آردیم آش

آش یا پلو که از بلغور گندم درست کنند

انجه پلایا انجه آش

سبزیجات پخته با عدس

پیشت واش

آش با قراقروت

تچ ماچ

پلو با لوبیا ،چغندر ،سیر داغ وقراقروت

ترش پلا

کشک و چغندر

چنگل کشک

آش دوغ

دو آش

حلیم کدو با عدس

کدو قلیه

کدو آب پز

کدو هکشیپلو با شیر

گرما س پلا

پلو با ارزن و کشک کوبیده

گورس – آش پلا

پلوی ارزن

گورس پلا

ب: ا نواع نان

معمولاً نان در هر خانه ای بطور مستقل و خصوصی تهیّه می گردد . هر خانه ای یا هر چند خانواری برای خود یک تنور دارند ولی علاوه بر نانهای معمولی و همیشگی نانهای دیگری هم در این دهکده پخته می شود که عبارتند از :

1- کلوا نانی که زیر خاکستر تهیّه می شود

2- کماج نانی که به آن شیر،سرشیر،روغن می افزایند

3- کلاس نانی که با ارزن تهیّه می کنند

4- جونون نان جو

5 – فطیر نان بی مایه

6 – پنجیکش نان معمولی که کشیده و دراز است

7 – راه نون نان روغنی وشیرین مخصوص بانقش ونگاربرای هدیه به مسافر

در قدیم پوست سبز گردو را خشک و آسیا کرده و از گرد آن برای ورآمدن نان استفاده می کردند ( نظیر جوش شیرین امروزی ) .

در گذشته در روستاي حيرت ، بافتن جاجیم و گليم توسط زنان روستا و نمدمالي توسط مردان بسيار متداول بود که به تدریج در حال فراموش شدن است .
امکانات و خدمات:

پیشنهادات و توضیحات:


نام و نام خانوادگی :
مدرک تحصیلی:
شغل:
شماره تلفن :
آدرس پست الکترونیکی: kiaheyrati@gmail.com
سایت شخصی یا سایت منبع :  www.kiaheyrati.blogfa.com
آدرس: